جستجو در سایت
منو
لینکهای مرتبط
آمار سایت
آمار مطالب:
  يک ساعت پيش: 0
  امروز: 0
  اين ماه: 3
  مجموع مطالب: 215
  کل نظرات: 8

آمار بازديد:
  بازديد امروز: 147
  بازديد ديروز: 741
  مجموع بازديدها: 1010126

آمار کاربران:
  افراد آنلاین: 1
  مهمان: 1
  عضو شده: 0
مشخصات سیستم شما
IP شما: 3.231.226.13
سیستم عامل: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
مرورگر شما:
اندازه تصویر:
نوع سیستم: bit

 پیامها وتوصیه های پلیس در راستای پیشگیری از سرقت وکلاهبرداری برای کارکنان ادارات

آگاهی و هوشیاری؛ بایدهایی برای فریب نخوردن

رسانه های خبری همواره اخبار مربوط به کلاهبردار یهای ریز و درشتی رامنعکس می کنند که مهم ترین دستاورد آن می تواند عبرت آموزی مردم باشد؛ اما متأسفانه این گونه نیست و بیشتر افراد جامعه تصور می کنند که این حوادث فقط برای دیگران اتفاق می افتد و خودشان از این قاعده مستثنی هستند؛ به همین دلیل معمولاً به چشم سرگرمی به این اخبار نگاه می کنند. بسیاری از این کلاهبردار یها مربوط به شرکت ها و مؤسساتی است که تا دیروز به مشتریان خود وعده های دها ن پُرکن می دادند؛ اما امروز فقط ساختمان های اجارهای و پلمب شده ای هستند که مالباختگان هنگام مراجعه، آن را در حال خراب شدن روی سرشان احساس می کنند. وعد ههایی همچون تحصیل در کانادا، آمریکا و اروپا،سرمایه گذاری مطمئن در کشورهای حاشیۀ خلیج فارس، فروش فوری زمینهای مسکونی و ... که هر فرد آرزومندی ممکن است برای رسیدن به آنها جانب احتیاط را رها نموده و فریب بخورد.
در هر جامعه ای عوامل متعددی وجود دارد که زمینۀ ظهور و بروزفعالیتهای مجرمانه را فراهم میکند؛ جرم کلاهبرداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. از میان عوامل متعدد وقوع جرم کلاهبرداری، سه دلیل عمدهرا میتوان مطرح نمود:

1- ضعف آگاهی قربانیان و ایجاد فرصت ارتکاب جرم برای تبهکاران
 هرگاه افراد یک جامعه در انجام فعالیتهای اقتصادی خود از دقت نظر کافی برخوردار نبوده و اطلاعات آنان راجع به مسائل مختلف مالی و تجاری محدودباشد، ناخودآگاه فرصت ارتکاب جرایم مالی از جمله کلاهبرداری را در اختیار مجرمان قرار می دهند.

2-توجیه کلاهبرداری توسط مجرمان
افرادی که مرتکب جرم کلاهبرداری می شوند، عمل مجرمانۀ خود را با بهانه های مختلف توجیه نموده و سعی می کنند با دلایل به ظاهر منطقی، وجدان خود را راضی نمایند.بدین ترتیب به ارتکاب این جرم عادت میکنند.

3- فشارهای مالی در خانواده
امروزه در بسیاری از خانواد ه ها فشارهای روانیِ ناشی از تجمل گرایی، بیش ازهر زمان دیگری به چشم می خورد؛ اگر فردی که مسئول تأمین معاش خانواده است، نتواند درآمد مورد انتظار اعضای خانواده را از را ههای مشروع و قانونی کسب کند و از طرف دیگر فاقد گرایش های معنوی و اخلاقی باشد و بخواهد ره صد ساله را یک شبه طی نماید، ممکن است به رو شهای غیرمشروع وغیرقانونی متوسل شود. فشارهای روانی هنگامی شدت می یابد که سرپرست خانواده به طور مرتب با دوستان و بستگان مقایسه شده و مورد نکوهش قرارگیرد.

تهیه وتنظیم: اداره آموزش همگانی معاونت اجتماعی
فرماندهی انتظامی استان آذربایجان غربی
(تاریخ:5 اسفند 1396 | بازدید:502)


سامانه های فعال
پایگاه شهید امینی
امروز: پنج شنبه، 15 خرداد 1399
خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت لطفا ایمیل خود را وارد کنید و بر روی گزینه‌ی ثبت کلیک کنید .
ایمیل :

نظر سنجی
نظرشما در مورد تغییرات سایت آموزشکده چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

تماس با ما