Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home2/miandoab/public_html/engine/modules/show.full.php on line 346 DataLife Engine > نسخه قابل چاپ > چرا خودروها به سرقت میروند؟
صفحه اصلي > خبرها, آموزش > چرا خودروها به سرقت میروند؟

چرا خودروها به سرقت میروند؟


14 بهمن 1396. نويسنده: admin


 پیامها وتوصیه های پلیس در راستای پیشگیری از سرقت وکلاهبرداری برای کارکنان ادارات

چرا خودروها به سرقت میروند؟

تحقیقات نشان  میدهد که در نیمی از جرایم مالی، مالباختگان افرادی هستند که خود زمینۀ تحریک، ترغیب یا تسهیل در ارتکاب جرم را برای مجرمان فراهم می آورند.
از میان جرایم علیه اموال(( سرقت خودرو)) و((لوازم خودرو))دارای اهمیت فراوانی است.

• چه خودروهایی در معرض سرقت قرار دارند؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا بهتر است سارقان خودرو را به دو دستۀ حرفه ای و غیرحرفه ای تقسیم کنیم:
سارقان غیرحرفه ای، با استفاده از فرصت به دست آمده وسایل نقلیه ای را که فاقد لوازم و تجهیزات ایمنی مناسب بوده و در مکان خلوت پارک باشند یا سوئیچ روی آنها باقی مانده باشد، به سرقت می برند. اینگونه وسایل نقلیه معمولاً به منظوراورا ق شدن و استفاده از قطعات و لوازم آنها یا برای انجام اعمال مجرمانه، مورد سرقت قرار می گیرند. معمولاً درصد بالایی از این خودروهای مسروقه توسط پلیس کشف می شود.
سارقان حرفه ای خودرو، افرادی هستند که از مهارت و سرعت عمل بالایی برای را ه اندازی و روش ننمودن وسایل نقلیه از قبیل قطع سیستم هشداردهنده،بازکردن درِ خودرو و قفل و زنجیر برخوردار هستند. این قبیل سارقان پس ازسرقت، با جعل اسناد و مدارک اقدام به فروش خودرو می کنند. سارقان حرفه ای برای انجام سند نمره، ابتدا خودرویی تصادفی را خریداری کرده وخودروی هم مدل، همرنگ و هم تیپ آن را سرقت می کنند؛ سپس با استفاده ازجعل اسناد و مدارک خودروی تصادفی و تغییر ارکان خودروی سرقتی به اصطلاح سند نمره و نصب پلاک ساخت خودشان، آن را به فروش می رسانند.
با تمام این اوصاف تردید نکنید که حتی حرفه ا ی ترین سارقان خودرو نیزبه دنبال سرقتهای کم دردسر هستند و با لابودن امنیت خودروها یا نصب لوازم ایمنی و بازدارنده روی آنها، تا حد زیادی باعث می شود تا از سرقت این نوع وسایل نقلیه چشم پوشی کنند؛ بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه توسط افراد جامعه را میتوان اصلی ترین گام برای مبارزه با وقوع سرقت خودرو دانست.

• سرقت لوازم خودرو، پرشمارترین جرم در کشور

وقوع این نوع سر قتها با خرید اموال مسروقۀ لوازم داخلی خودرو کاملاً درارتباط است. آنچه که ادامۀ فعالیت مجرمانۀ سارقان لوازم خودرو را تضمین می کند، خرید اموال مسروقه توسط افراد جامعه است. گرمی بازار مالخرها ازوجود خریداران لوازم دست دومی است که نمی دانند مالی که می خرند، دزدی است؛ اگرچه در برخی مواقع نیز وجود و ارائۀ تجهیزات لوکس و گرا نقیمت خودروها در این بازار با قیمت های باورنکردنی و اندک موجب می شود خریداران، چشمانشان را روی حقیقت ببندند. به همین دلیل است که پلیس همواره با خریداران و فروشندگان اموال مسروقه به شدت برخورد می کند.

• استفادۀ سارقان از فرصتها

آشنایی شهروندان با فرصتهای مختلفی که سارقان حرفه ای و غیرحرفه ای برای انجام عمل مجرمانۀ خود مترصد به دست آوردن آن هستند، نقش مهم واساسی در کاهش این جرم دارد. توصیه های پیشگیرانۀ ما نیز در بیان این فرصتها نهفته است. توصیه هایی که شاید بارها و بارها از زبان پلیس شنیده باشید و ما در اینجا فقط آنها را به شما یادآوری می کنیم:

1-. پارک خودرو در محیطهای خلوت و تاریک یا در یک نقطه به مدت طولانی که زمینه را برای ارتکاب عمل مجرمانه از طریق بازکردن قفلها، بریدن زنجیر، قطع دزدگیر و خنثی کردن سایر تجهیزات ایمنی فراهم می کند.
2- انجام معامله با دلالان در مراکز غیرمعتبر؛
3- خرید خودرو به صورت وکالتی؛
4- رهاشدن خودرو با درِ باز یا شیشه های پایین و گاه قرارداشتن سوئیچ روی آن؛
5- بی توجهی مالکان خودروها نسبت به نصب لوازم و تجهیزات ایمنی و بازدارنده نظیر سوئیچ مخفی، قفل سوئیچی، دزدگیر، قفل پدال و فرمان، محافظ رایانه (محافظ؛(Ecu
6-  بی توجهی مالکان خودروها نسبت به قفل کردن درِ خودرو و استفاده ازتجهیزات بازدارنده در داخل پارکینگ منزل؛
7- وجود اشیای لوکس و اسناد و مدارک در داخل خودرو؛
8- اعتماد بیجا در واگذاری سوئیچ به افراد ناشناس به عناوین مختلف مانند امتحا ن کردن، تشخیص نقص فنی، ساخت سوئیچ یدکی و نظایر آن؛
9- سپردن خودرو به تعمیرکاران ناشناس و فاقد مجوز؛
10- سپردن خودرو به افراد ناشناس برای خارج کردن از پارکینگ یابرطرف کردن نقص فنی، به ویژه توسط خانم ها و افراد سالمند؛
11- استفاده از سیستم های دزدگیری که به راحتی قطع و خنثی می شود.
12- سپردن نصب دزدگیر به افراد متفرقه و ناشناس؛
13- اعتماد بی جای افراد در قبول خوراکی ها و آشامیدن یهای مسموم؛
14- اعتماد به زنان سارق و همین طور تبهکارانی که از پوششهای خانوادگی استفاده می کنند.
15- انتخاب مکا نهای خلوت و غیر ایمن برای توقف و استراحت؛
16-طمع رانندگان برای دریافت کرایۀ بیشتر و قبول پیشنهاد برای تردد درمسیرهای پرت و خلوت؛
17- ترک خودرو در حضور مسافر به بهانه های مختلف مانند خرید و ...؛
18-  بی توجهی یا کم توجهی خریداران خودرو نسبت به استعلام از کارشناسان؛
19- حضور فروشنده به تنهایی در محلهای ناشناخته برای تنظیم قولنامه؛
20-  بی توجهی نسبت به ثبت شمارۀ اموالِ لوازم داخل خودرو؛
21-. بی توجهی نسبت به خاموش نمودن موتور، برداشتن سوئیچ و قفل کردن درهای خودرو هنگام بازوبسته کردن درِ پارکینگ یا برطرف نمودن نقص فنی؛
22- غفلت افراد نسبت به تصاد فها و نزاعهای صحنه سازی  شده که با هدف سرقت خودروی آنها صورت می گیرد.
23-در دسترس بودن لاستیک زاپاس و عدم استفاده از قفل ایمنی مناسب برای آن؛
24-  وجود لوازم باارزش در خودرو، هنگام سپردن به تعمیرکار.

تهیه وتنظیم: اداره آموزش همگانی معاونت اجتماعی
فرماندهی انتظامی استان آذربایجان غربی
بازگشت